SPRAWOZDANIE Z
REALIZACJI PROGRAMU WYCHOWAWCZEGO ŚWIETLICY SZKOLNEJ
WRZESIEŃ 2007
OBSZAR:
1.Promocja zdrowia i profilaktyka.
2. Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości, predyspozycji, talentów oraz ich twórczego wykorzystania.
A. Matukin-Pakuszyńska wyjaśniła uczniom zasady bezpiecznego podróżowania autobusem szkolnym, przeprowadziła pogadankę na temat poruszania się po ulicy.
I. Brzeżańska rozmawiała z uczniami nt. bezpieczeństwa na drodze, wyjaśniła zasady bezpieczeństwa obowiązujące w autobusie szkolnym.
S. Wojciechowska-Szul przypomniała dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz regulamin zachowania się w autobusie szkolnym.
2.
Organizacja czasu wolnego – „Ciekawie i
pożytecznie” (odpowiedzialni wszyscy wychowawcy świetlicy).
A. Matukin-Pakuszyńska wysłuchała swobodnych wypowiedzi uczniów nt. „Jak spędzam czas wolny?” i „Co robię w pochmurne dni?”.
D. Kondziela rozmawiała z uczniami nt. różnych sposobów spędzania czasu wolnego.
I. Brzeżańska rozmawiała z uczniami o organizacji czasu wolnego – jak spędzamy czas wolny w świetlicy, co lubię robić w świetlicy?
S. Wojciechowska-Szul rozmawiała z uczniami nt. sposobów wykorzystania czasu wolnego (wprowadzenie pojęć: wypoczynek czynny i bierny). Przeprowadzenie rozmowy nt. trenowania sztuk walki jako sposobu wykorzystania czasu wolnego.
3.
Zapoznanie z regulaminami, wyrabianie poczucia
odpowiedzialności, integracja grupy (odpowiedzialni wszyscy wychowawcy
świetlicy).
Wszyscy wychowawcy świetlicy zapoznali uczniów z obowiązującymi na jej terenie regulaminami, wyjaśnili poszczególne punkty w odniesieniu do rzeczywistych sytuacji. Wszyscy też prowadzili gry i zabawy mające na celu integrację grupy świetlicowej (przy wykorzystaniu programu „Bądź sobą”).
4.
Konkurs plastyczno-literacki – „Moje
ciekawe doświadczenie wakacyjne” (odpowiedzialni wszyscy wychowawcy
świetlicy).
10. 09. 2007 S. Wojciechowska-Szul ogłosiła w/w konkurs (utrudniony o zakaz wykorzystania kredek i pisaków). Wszyscy wychowawcy świetlicy nadzorowali wykonywanie prac konkursowych.
20. 09. rozstrzygnęłyśmy konkurs.
W konkursie udział wzięli:
1. Natalia Fliegner – wyróżnienie
2. Paulina Ilukiewicz – wyróżnienie
3. Paulina Ginda – wyróżnienie
4. Bartosz Fliegner
5. Bartosz Wiśniowski
6. Katarzyna Knapik
7. Daria Olszewska
8. Marta Dąbrowska
Wyróżnione osoby otrzymały nagrody rzeczowe pozyskane od sponsorów.
1. Współpraca z MZK układa się pomyślnie, z pełnym zrozumieniem potrzeb naszej placówki (odp. S. Wojciechowska-Szul).
- „Wieści świetlicowe” – zaktualizowano najważniejsze wiadomości o świetlicy, a także przygotowano jesienne dekoracje (odp. D. Kondziela),
- gazetka informacyjna w świetlicy – na bieżąco uzupełniana o wiadomości otrzymywane od wychowawców klas (odp. D. Kondziela, S, Wojciechowska-Szul),
- gazetka z aktualnościami – nawiązuje tematycznie do wydarzeń w roku szkolnym „Witaj szkoło” – (odp. D. Kondziela),
- minigaleria – zaprezentowano prace uczniów związane tematycznie z programem wychowawczym świetlicy szkolnej (odp. I. Brzeżańska).
Na zajęciach koła informatycznego rozwiązywano zagadki ortograficzne oraz uczniowie poznawali możliwości programu Power Paint.
- S. Wojciechowska-Szul pozyskała sponsorów na rzecz organizacji stoiska z „Jesiennymi pychotkami” – P. Franczok (jabłka, marchew), B. Wierzbicka (jabłka).
P A Ź D Z I E R
N I K U 2007
OBSZAR:
1. Promocja zdrowia i profilaktyka.
2. Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości, predyspozycji, talentów oraz ich twórczego wykorzystania.
1.
Jesień – zajęcia tematyczne, plastyczne
(odpowiedzialni wszyscy wychowawcy świetlicy).
Wszyscy wychowawcy świetlicy przeprowadzili cykl zajęć o tematyce jesiennej. Rozwiązywali z uczniami zagadki, quizy, wykonywali prace plastyczne, wyjaśniali pojęcia: szaruga jesienna, złota jesień itp.
2.
Obchody „Dnia Ochrony Zwierząt”
(odpowiedzialni wszyscy wychowawcy świetlicy).
Wszyscy wychowawcy świetlicy włączyli się w obchody „Dnia Ochrony Zwierząt”, który przedłużyliśmy na cały tydzień. Wszyscy wychowawcy rozmawiali z uczniami o chronionych gatunkach zwierząt w Polsce i na świecie, szukali nazw i opisów w encyklopediach i leksykonach.
12. 10. 2007 uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z leśniczym p. M. Dypizmem z Nadleśnictwa Groszowice, na którym zapoznali się ze zwyczajami zwierząt. Pan leśniczy odpowiedział również na szereg pytań o życie lasu.
3.
Zdrowe i smaczne skarby jesieni – stoisko
spożywcze (odpowiedzialni wszyscy wychowawcy świetlicy).
Zadanie zrealizowane we wrześniu.
W październiku zorganizowaliśmy stoisko spożywcze ze „Strasznymi słodkościami”, na którym można było skosztować: „much na dziko”, „strzał wampira”, „dzikich węży”, „czułków ślimaka”, a także darów nocy, czyli gwiazd i księżyców. Ponad to można było kupić papierowego pająka lub nietoperza. Całkowity dochód ze sprzedaży – 112, 30 PLN – został przeznaczony na zakup pomocy (wydawnictwa pedagogiczne) i środków dydaktycznych.
4.
Poznanie różnorodnych technik plastycznych z
wykorzystaniem „skarbów jesieni” (odpowiedzialni wszyscy wychowawcy
świetlicy).
Wszyscy wychowawcy świetlicy wykonywali z uczniami prace plastyczne z wykorzystaniem kasztanów, żołędzi, liści i traw, często w połączeniu z innymi materiałami np. plasteliną czy farbami.
5.
Obchody „Dnia Edukacji Narodowej”
(odpowiedzialni wszyscy wychowawcy świetlicy).
Uczniowie wykonywali z wychowawcami laurki dla pracowników obsługi, wybierali wierszyki z życzeniami.
1. Współpraca z MZK układa się pomyślnie, z pełnym zrozumieniem potrzeb naszej placówki (odp. S. Wojciechowska-Szul).
10. 2007 – D. Kondziela rozstrzygnęła konkurs plastyczny „Pani Jesień – Czarodziejka”. W konkursie udział wzięli uczniowie klas I-III uczęszczający do świetlicy.
Wyróżnienie otrzymali uczniowie klasy I a, którzy zostali nagrodzeni słodkimi nagrodami.
Na zajęciach koła informatycznego rozwiązywano zagadki ortograficzne, uczniowie poznawali możliwości programu Power Paint oraz poszukiwali informacji nt. Halloween.
D. Kondziela pozyskała sponsorów – rodziców uczniów uczęszczających do świetlicy, którzy doposażyli świetlicę w artykuły biurowe, plastyczne.
W świetlicy szkolnej są realizowane na bieżąco dwa programy autorskie: „Bądź Sobą” i „Mały Ratownik”.
L I S T O P A D 2007
OBSZAR:
1. Tradycja i ceremoniał.
Wszyscy wychowawcy świetlicy zapoznali uczniów z genezą symboli narodowych, rozmawiali z uczniami nt. historii utracenia i odzyskania niepodległości; przedstawili dzieciom baśnie i legendy nt. powstania Polski.
Wszyscy wychowawcy świetlicy starali się przybliżyć uczniom najciekawsze miejsca w regionie (np. Góra Św. Anny, Zamek Piastów w Brzegu, Błędne Skały) oraz w Opolu (historia Ostrówka, Wieża Piastowska itp.).
8. 11. 2007 odbyła się VIII edycja w/w konkursu, w której wzięło udział 11 szkół podstawowych z Opola i okolic (103 uczniów).
Zdobyliśmy dwie nagrody:
II miejsce, prace indywidualne, klasy młodsze – Weronika Nguyen (przygotowywana przez D. Kondzielę),
II miejsce, prace zbiorowe, klasy młodsze – Natalia Żyła, Łukasz Bednarz (przygotowywani przez S. Wojciechowską-Szul).
Akcja została przeniesiona na styczeń, z powodu dużej absencji wśród uczniów i wychowawców świetlicy.
Wszyscy wychowawcy świetlicy przygotowali różnorodne wróżby andrzejkowe, zadbali o wyjątkową atmosferę tego dnia, wyjaśnili pochodzenie obchodów dnia Św. Andrzeja.
Zorganizowaliśmy również „Kawiarenkę pod Wiedźmą”, która oferowała gorącą czekoladę, herbatki w różnych smakach, a także „coś słodkiego”. Uzyskany dochód - 52 PLN - został wykorzystany na zakup nagród do „Mini Mundialu”.
A. Matukin-Pakuszyńska przygotowała uczniów do udziału w konkursie, opracowała również układy choreograficzne. Pozostali wychowawcy świetlicy uczestniczyli w próbach do występów, czuwali nad jakością występów.
W eliminacjach udział wzięli:
Paulina Krupop I a (śpiew + inscenizacja teatralna: Michał Dziekan, Katarzyna Knapik, Karolina Listowska); Vanessa Malik I c (śpiew + kujawiak: Joanna Smolin, Kamil Kuczyński, Nicola Stołosa, Dominika Dycewicz); Nicola Stokłosa; Dominika Dycewicz
Przygotowywani przez wychowawców:
Maciej Kurus, Eliza Jonczyk I b;
Nikola Palak II b + chórek: Paulina Skrzypczyk, Grzegorz Okos, Oliwia Hendel.
Eliminacje odbyły się 16. 11. 2007 w MDK.
Do półfinału zakwalifikowała się Nicola Stokłosa (25. 11. 2007). Niestety nie udało się dostać do finału.
1. Współpraca z MZK układa się pomyślnie, z pełnym zrozumieniem potrzeb naszej placówki (odp. S. Wojciechowska-Szul).
D. Kondziela pozyskała sponsorów – rodziców uczniów uczęszczających do świetlicy, którzy doposażyli świetlicę w artykuły biurowe, plastyczne.
W świetlicy szkolnej są realizowane na bieżąco dwa programy autorskie: „Bądź Sobą” i „Mały Ratownik”.
GRUDZIEŃ 2007
OBSZAR:
1. Tradycja i ceremoniał.
Wszyscy wychowawcy świetlicy rozmawiali z uczniami nt. tradycji świątecznych, pielęgnowanych w każdym domu. Uczniowie uczyli się składania życzeń świątecznych, śpiewania kolęd; oglądali film „Opowieść Wigilijna”. Następnie udali się do swoich klas na przyjęcia wigilijne.
W tym roku szkolnym, w zorganizowaniu spotkania z Mikołajem pomogło nam Nadleśnictwo Groszowice i Koło Łowieckie nr 3 „LIS”, które wysłało do naszej świetlicy w dniu 06. 12 dwóch leśniczych oraz przedstawiciela Koła Łowieckiego. Panowie przedstawili się dzieciom jako specjalni wysłannicy Św. Mikołaja. Przybliżyli uczniom zagadnienia związane z zimowym lasem, polowaniami, zwyczajami i tradycjami leśników a także odpowiadali na liczne pytania naszych podopiecznych. Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał słodki upominek.
Wszyscy wychowawcy świetlicy włączyli się w organizację kiermaszu bożonarodzeniowego wykonując z dziećmi ozdoby choinkowe, witraże świąteczne, dekoracje bożonarodzeniowe. Wychowawcy postarali się także o słodkie, tradycyjne wypieki. Całkowity dochód z kiermaszu (17 – 21. 12) – 62, 45 PLN – został w całości przekazany na zakup pomocy i środków dydaktycznych do świetlicy szkolnej.
Wszyscy wychowawcy świetlicy wyjaśnili dzieciom pojęcie: „wolontariat”, kto może zostać wolontariuszem. Wychowawcy rozmawiali z uczniami nt. idei wolontariatu. Zastanawiali się wspólnie z wychowankami, w jakich sytuacjach możemy nieść pomoc i w jaki sposób. Uczniowie obejrzeli także cykl bajek pt. „Bracia koala”.
PONAD TO
W dniach 10 – 12. 12 zorganizowaliśmy w świetlicy szkolnej Mini Mundial (piłkarzyki) dla klas I-III (w rozgrywkach wzięli udział tylko chłopcy, dziewczynkom nie udało się zebrać pełnych składów drużyn).
10. 12 – odbyły się rozgrywki klas I.
W Mundialu udział wzięli:
I miejsce – Michał Dziekan, Franciszek Matejka I a,
II miejsce – Dominik Oleś, Dawid Smolarek I c,
III miejsce – Jakub Skibiński, Dawid Dubiński I b.
11. 12 – odbyły się rozgrywki klas II.
W Mundialu udział wzięli:
I miejsce – Krzysztof Łański, Kamil Kratkiewicz II b,
II miejsce – Jakub Tomanik, Tomasz Galikowski II a,
III miejsce – Paweł Bożych, Patryk Jurczyk II b,
IV miejsce – Radosław Rogowski, Tomasz Plewka II a.
12. 12 – odbyły się rozgrywki klas III.
W Mundialu udział wzięli:
I miejsce – Kamil Kuczyński, Paweł Wąsowicz III b,
II miejsce – Łukasz Kosmal, Dariusz Pawlik III a,
III miejsce – Łukasz Bednarz, Rafał Cichecki III b,
IV miejsce – Ryszard Włodarkiewicz, Kamil Kindler III a.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy ( wykonane przez A. Matukin-Pakuszyńską), a zwycięzcy nagrody rzeczowe (uzyskane od sponsorów piórniki, farby, pisaki, kredki, plany zajęć i słodycze).
1. Współpraca z MZK układa się pomyślnie, z pełnym zrozumieniem potrzeb naszej placówki (odp. S. Wojciechowska-Szul). Wspólnymi działaniami staramy się o zmianę autobusu szkolnego.
Część uczniów wykonała prace na konkurs organizowany przez MDK w Opolu „Projekt kartki świątecznej” (m. Fornalik, A. Dywan, K. Knapik, P. Krupop, R. Włodarkiewicz). Niestety, w tym roku nie otrzymaliśmy żadnego wyróżnienia.
z programem wychowawczym świetlicy szkolnej (odp. I. Brzeżańska).
Na zajęciach koła informatycznego rozwiązywano zagadki ortograficzne, uczniowie poznawali możliwości programu Power Paint oraz poszukiwali informacji nt. świąt Bożego Narodzenia.
I.Brzeżańska pozyskała sponsora – UPC, który ofiarował naszej świetlicy gadżety reklamowe.
W świetlicy szkolnej są realizowane na bieżąco dwa programy autorskie: „Bądź Sobą” (gry i zabawy psychologiczne) i „Mały Ratownik”(pierwsza pomoc w zadławieniu i przy niestrawności).
S T Y C Z E Ń
2008
OBSZAR:
1. Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości, predyspozycji, talentów oraz ich twórczego wykorzystania.
Wszyscy wychowawcy świetlicy rozmawiali z dziećmi nt. nadchodzących świąt. Zastanawialiśmy się wspólnie w jaki sposób uczynić te dni wyjątkowymi. Uczniowie wykonywali również laurki i wymyślali wierszyki.
W dniach 28-30. 01. 2008 odbył się Turniej Warcabowy klas I-III.
28. 01. 2008 – Turniej Warcabowy klas II.
W turnieju
udział wzięli:
29. 01. 2008 – Turniej Warcabowy klas I.
W turnieju
udział wzięli:
30. 01. 2008 – Turniej Warcabowy klas III.
W turnieju
udział wzięli:
Przeprowadzenie turnieju – wszyscy wychowawcy świetlicy.
Wykonanie dyplomów – S. Wojciechowska-Szul.
Pozyskanie sponsorów nagród – I. Brzeżańska (UPC), S. Wojciechowska-Szul (PCK), D. Kondziela (rodzice uczniów uczęszczających do świetlicy), A. Matukin-Pakuszyńska (IKEA).
Zdobywcy I i II miejsca będą walczyć w III Między Świetlicowym Turnieju Warcabowym Klas I-III, który obędzie się w marcu 2008 (wezmą w nim udział szkoły nr 1, 5, 16 i 24).
A. Matukin-Pakuszyńska wykonała z uczniami prace plastyczne nt. znanych sportów zimowych.
S. Wojciechowska-Szul pracowała z uczniami nad pejzażami zimowymi, w których wykorzystane zostały różnorodne materiały: pudełka po czekoladkach, farby, masa solna, folia aluminiowa itp., a także nad zimowymi obrazkami malowanymi tylko biała farbą na ciemnym tle.
I.Brzeżańska wykonała z uczniami prace plastyczne nt. „Uroda zimy”.
Został wdrożony program autorski zajęć plastycznych do realizacji w świetlicy szkolnej p. D. Kondzieli - „Radość tworzenia – spotkania z wyobraźnią”.
1. Współpraca z MZK układa się pomyślnie, z pełnym zrozumieniem potrzeb naszej placówki (odp. S. Wojciechowska-Szul). Przy poparciu p. radnego J. Pawlaka oraz Wydziału Oświaty naszych działań otrzymaliśmy nowy autobus szkolny.
z programem wychowawczym świetlicy szkolnej (odp. I. Brzeżańska).
z dotychczasowej wiedzy, pobudzających do dalszych poszukiwań (quizy, krzyżówki, zagadki, wydawnictwa encyklopedyczne, czasopisma itp.).
Zakupiono ze środków pozyskanych z kiermaszu pomoce dydaktyczne – książki: „Kto pompuje powietrze do papryki – ciekawostki”, „Łamigłówki zapałczane”, „Techniki Graficzne dla każdego”, „365 eksperymentów na każdy dzień roku”.
I.Brzeżańska pozyskała sponsora – UPC, który ofiarował naszej świetlicy gadżety reklamowe, S. Wojciechowska-Szul – PCK, A. Matukin-Pakuszyńska – IKEA, D. Kondziela – rodzice uczniów uczęszczających do świetlicy.
W świetlicy szkolnej są realizowane na bieżąco dwa programy autorskie: „Bądź Sobą” (gry i zabawy psychologiczne, D. Kondziela – „Słowa miłe i niemiłe”, „Pozytywne i negatywne cechy charakteru”) i „Mały Ratownik”(pierwsza pomoc w omdleniu i przy niestrawności).
OPRACOWAŁA: S. WOJCIECHOWSKA-SZUL